شیوه تمرین دارکوبی چیست ؟

شیوه تمرین دارکوبی چیست ؟

آموزش شیوه تمرین دارکوبی


معرفی کتاب تازه انتشار یافته دو استاد بزرگ جوان سوئدی:

در این کتاب تازه انتشار یافته، موضوعی مطرح شده که شاید برای خوانندگان ایرانی خیلی جدید نباشد اما کاربرد آن و همانند سازی آن بسیار مفید واقع خواهد شد.

در زبان فارسی، ضرب‌المثل شیرینی داریم که می‌گوید: «کار نیکو کردن از پر کردن است!» و همه داستان این ضرب‌المثل را به خوبی به یاد دارند.

در این کتاب که توسط دو جوان پر انرژی سوئدی و البته با درجه بین‌المللی استاد بزرگ شطرنج! تهیه شده، ۱۱۲۸ تمرین که همگی از بازیهای انجام شده توسط یکی از قهرمانان شطرنج جهان از زمان اشتاینیتز تا مگنوس کارلسن در سه سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته جمع آوری و انتخاب شده هدف خاصی دنبال می‌شود که آن را «شیوه‌ی دارکوبی» نام نهاده‌اند.
.

♦️حالا چرا دارکوب؟

نامگذاری این روش تمرین را «اکسل اسمیت» انجام داده اما شیوه‌ی اجرائی آن را هانس تیکانن ابداع و در مورد خودش اجرا کرده است. در حقیقت در زبان سوئدی نام فامیلی «تیکانن» به معنای دارکوب کوچک است! و از سوی دیگر چون تمرین مستمر و تکرار حل تمرینات در این شیوه فرمول اصلی آن است، لذا این دو تصمیم گرفتند نام شیوه ابدائی خویش را «دارکوبی» قرار دهند.
ناگفته نماند که تیکانن اعتراف می‌کند که ایده‌ی این روش تمرین را در مضمون «هفت حلقه‌ی» ارایه شده در کتاب «پیشرفت سریع در شطرنج – طرح مطالعه برای بازیکنان بزرگسال» به قلم میخائیل دلا مازا Micheal de la Maza گرفته است.
.

♦️حالا این شیوه‌ی تمرین دارکوبی چیست و چگونه باید انجام داد و چه نتایجی در بر دارد؟

به نظر هانس تیکانن، تقویت ضمیر ناخودآگاه شطرنجباز برای پیدا کردن حرکت اول، و همراه کردن این توان با چاشنی محاسبه، برای کنترل دقت عملکرد آن، شاید مهمترین سلاح هر شطرنج باز برای پیروزی و پیشرفت در زمینه مدارج مختلف شطرنجی وی باشد.

او در جائی از کتاب اعتراف می‌کند که یکی از کتابهای تمرین تاکتیکی خود را که حاوی حدود ۹۷۸ تمرین تاکتیکی بوده، قبل از اینکه برای دریافت آخرین نُرم استاد بزرگی خویش به بوداپست رود، برای بار دوازدهم! (ظاهراً کتاب پاره پوره شده بوده!) شروع به حل کرده و تلاش می‌کرده تمام کتاب را در «یک روز» حل کند!! آخرین رکوردی که برای حل این ۹۷۸ تمرین داشته، ۲۲ ساعت و ۱۸ دقیقه بوده است…..!

در حقیقت مضمون اصلی کتاب هم دقیقاً همین است. بسته به توان خود در «دوره»های مختلف که با یکدیگر فقط یک یا چند روز فاصله به عنوان فرجه استراحت دارند، تعدای تمرین مشخص (مثلاً ۵۰۰ تا بسته به توان خود) انتخاب کرده، و تلاش کنید زمان حل این تمرینات را در هر «دوره» جدید کمتر کنید تا در نهایت بتوانید همه ی این تمرینات را در یک روز و پشت سر هم حل کنید!!

بعد از مدتی تعداد تمرینات هر «دوره» را افزایش داده و در نهایت به عدد ۱۰۰۰ یا همان ۱۱۲۸ که در این کتاب آورده شده برسانید و تلاش کنید در حدود «هفت» دوره پیاپی، زمان حل این تمرینات را به «یک روز» برسانید.

با این ترتیب ضمیر ناخودآگاه شما بسیار تقویت شده، و بدون آنکه متوجه شوید، قدرت محاسبه شما نیز بسیار تقویت گردیده، و با دقت بسیار زیادتری میتوانید، «حرکت اول پوزیسیون» را پیدا کرده و سپس به محاسبه بعدی آن بپردازید.

تلاش و تلاش کنید
.

کتاب نکته‌ی دیگری ندارد و همه چیز را به عهده خود شما قرار می‌دهد! این شما و این هم ۱۱۲۸ تمرین که می‌توانید در «بازه های زمانی» مختلف که خودتان می‌توانید طول آن را مشخص کنید و باید این زمان را به تدریج کاهش داده و به یک روز برسانید، تلاش، تلاش و تلاش کنید!

به گفته تیکانن، اعتقاد قبلی وی بر این بود که برای پیشرفت در شطرنج باید «محاسبه، محاسبه و محاسبه» را تمرین کند، اما بعد از مطالعات آکادمیک بعدی خویش در زمینه روان شناختی شطرنج، متوجه شده که تنها با تقویت ضمیر ناخودآگاه یا همان شهود خویش است که می‌تواند راه پر فراز و نشیب شطرنج را به سرعت طی کند.

یادمه پرهام عزیز، در یکی از مصاحبه‌های خویش گفته بود که روزی ۴۰۰ تمرین تاکتیکی را پشت سرهم حل می‌کند! که به نظر با این روش «دارکوبی» آقای «هانس کریستین تیکانن» شباهت بسیار زیادی دارد!

امیدوارم، نوجوانان پرشور شطرنجباز کشور که زمان و انرزی کافی را برای اجرای چنین تمریناتی در اختیار دارند، با به کارگیری این شیوه‌ی سرگرم کننده،‌ بتوانند خود را به مدارج بالای شطرنج جهان برسانند.

مقاله از : محمد خیرخواه

https://www.nf6.ir/wp-content/uploads/2018/09/www.NF6_.ir_.pdf

اصغر هستم مدیر سایت NF6.ir مربی وبازیکن و علاقمند به شطرنج میباشم ، کلیه مطالب و آموزش های موجود در سایت اختصاصی بوده و به هیچ وجه از سایت های دیگر کپی نشده و به کمک آموزش های اساتید بزرگ به قلم تحریر در آمده است ، هرگونه سوال و پاسخ از طریق بخش نظرات در زیر هر پست امکان پذیر میباشد .

کلیک کنید

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۴۳

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.