منظور از تاکتیک بینابینی در شطرنج چیست ؟

حرکت بینابینی : به نام خداوند جان و خرد ، امروز در مکتب خانه شطرنج با شما همراه هستیم با آموزشی دیگر از سری آموزش های تاکتیک در شطرنج در این آموزش به بررسی تاکتیک بینابینی در شطرنج خواهیم پرداخت با ما همراه باشید .


.

تاکتیک بینابینی چیست ؟

در تعریف تاکتیک بینابینی میتوانیم بگوییم زمانی که در یک بازی حریف شما یکی از مهره های شما را گرفته و یا اینکه در پوزیسیون شما تهدیدی ایجاد کرده و شما در پاسخ به تهدید حریف تهدید کیش و یا تهدید مهمتری از تهدید حریف در وضعیتش ایجاد کنید و یا اینکه بتوانید پاسخ کوبنده تری به تهدید حریف دیکته کنید را تاکتیک بینابینی گویند .

با ذکر چند مثال به راحتی مفهوم تاکتیک بینا بینی را متوجه خواهید شد


مثال یک :

بینابینی.

در اینجا نوبت حرکت با سفید است اگر سفید حرکت فیل در f6 را انجام دهد با پاسخ کوبنده رخ در d1  مواجه خواهد شد که در این حالت وضعیت سیاه برنده است اما بهترین راه در اینجا برای سفید انجام حرکت رخ در d8 در وهله اول میباشد و بعد از آنکه شاه سیاه به ناچار رخ سفید را گرفت سفید به راحتی میتواند از سیاه با حرکت فیل در f6 یک سوار پیش افتد که وضعیت سفید برنده خواهد شد .


مثال دوم :
.

بینابینی
.
در وضعیتی که مشاهده می کنید اسب در خانه a2 هیچگونه دفاعی ندارد و نوبت حرکت با سفید میباشد ، سفید در اینجا اگر بخواهد در وهله اول فیل را بگیرید با پاسخ رخ در  c1  مواجه خواهد شد که بعد از آن سیاه وضعیت بهتری پیدا خواهد کرد  ، اما در اینجا سفید میبایست ابتدا به تعویض رخ بپردازد یعنی سفید رخ در C8 انجام دهد و پس از  وزیر در C8 توسط سیاه  سفید به راحتی میتواند بوسیله وزیر خود سوار سیاه را بگیرید .

به این حالت در شطرنج تاکتیک بینابینی گفته میشود امیدواریم از این آموزش لذت کافی را برده باشید .

نظرات انتقادات و پیشنهادات خودتان را در مورد این آموزش از طریق بخش نظرات زیر این مطلب برایمان ارسال کنید.

اصغر هستم مدیر سایت NF6.ir مربی وبازیکن و علاقمند به شطرنج میباشم ، کلیه مطالب و آموزش های موجود در سایت اختصاصی بوده و به هیچ وجه از سایت های دیگر کپی نشده و به کمک آموزش های اساتید بزرگ به قلم تحریر در آمده است ، هرگونه سوال و پاسخ از طریق بخش نظرات در زیر هر پست امکان پذیر میباشد .

کلیک کنید

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۳۳۱

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.