ناگفته هایی شنیدنی از زندگی و مسابقات ویلهلم اشتاینیتز

ناگفته هایی شنیدنی از زندگی و مسابقات ویلهلم اشتاینیتز

ویلهلم اشتاینیتز (۱۸۳۶-۱۹۰۰)

اشتاینیتز قوی ترین بازیکن نسل جدید شطرنج بود که آغاز عصر کلاسیک شطرنج را مشخص می کند (با یک استثنا: پل مورفی بدون شک در طول دوران کوتاه شطرنجش قوی ترین بود؛ اما مورفی برای چنان مدت کوتاهی بازی کرد که معمولا با آغاز عصر کلاسیک مرتبط دانسته نمی شود). اشتاینیتز در پراگ چکسلواکی بزرگ شد اما در جوانی به وین اتریش نقل مکان کرد. رویای اولیه وی، روزنامه نگاری بود اما وقتی مسابقات قهرمانی وین را در ۶۲-۱۸۶۱ برد، بیشتر انرژی اش را صرف شطرنج کرد. وی در تورنمنت بین المللی لندن در ۱۸۶۲ بازی کرده و به مقام ششم رسید. این موفقیت وی را برای پیگیری شطرنج حرفه ای متقاعد کرده و وی در لندن ساکن شد. در طول ۱۰ سال بعدی نتایج وی بهتر شدند و تا ۱۸۷۲ وی به عنوان قوی ترین شطرنجباز شناخته شد.

با اینحال، همچنان هیچ عنوان قهرمانی جهانی وجود نداشت. آنچه برای کسب این عنوان موردنیاز بود یک مبارزه رسمی با کسی بود که عموما بعنوان بهترین شطرنجباز جهان شناخته می شد.

چنین مبارزه ای در ۱۸۸۳ از طرف یوهان زوکرتورت متولد لهستان (۱۸۸۸-۱۸۴۲) و کسی که اخیرا تورنمنت بین المللی لندن را در همان سال برده بود، تحقق یافت. مسابقه ای بین دو بازیکن ترتیب یافت، جاییکه اولین بازیکنی که به ۱۰ پیروزی می رسید برنده می شد. هر دو شطرنجباز توافق کردند که برنده می تواند خود را قهرمان جهان بنامد و جامعه شطرنج هم این ادعا را به رسمیت شناخت.

اشتاینیتز در ۱۸۸۳ به ایالات متحده نقل مکان کرد (و نهایتا شهروند آمریکا شد)، بنابراین مسابقه در نیویورک، سنت لوییس، و نئو اورلئان برگزار شد. این مسابقه در ۱۸۸۶ انجام گرفته و اشتاینیتز آن را با نتیجه ۱۰ برد، ۵ تساوی و ۵ باخت به پیروزی رسید و اولین قهرمان رسمی شطرنج جهان شد.

ادامه دارد…

محقق و مترجم شطرنج

کلیک کنید

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۱۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.